Njihuni me 10 gjërat më të shtrenjta në botëJaht i mbuluar me 100,000kg ar dhe platin, si dhe ka edhe plotë karakteristika tjera, si p.sh. një statujë të përbërë nga eshtrat e një dinozauri T-Rex, dhe gota të verës të bëra nga diamanti 18 karat.Ky jaht e ka vlerën 4.5 miliardë dollarë.


Miliarderi indian, Mukesh Ambani, e ka ndërtuar shtëpi 34 katshe.Kjo shtëpi mund ta përballoj një tërmet me magnitudë 8.0, i ka 3 hapësira të rezervuara për parkimin e helikopterëve, si dhe një parking me mjaftueshëm hapësirë sa për 160 vetura.Kjo shtëpi e ka vlerën 1 miliardë dollarë.


Ferrari GTO e vitit 1963 është blerë nga një person, emri i të cilit apo të cilës nuk është bërë kurrë i ditur.Vlera e tij është rritur për 50%, dhe tani ka vlerën 52 milion dollarë.


A dëshironi një veturë e cila mund të arrijë shpejtësinë prej 100 km/h për 2.8 sekonda?  Bugatti Veyron i mbuluar me ari është përgjigja juaj.Disa miliarderë të Lindjes së Mesme, si dhe këngëtari Flo Rida e posedojnë këtë veturë e cila ka vlerën prej 10 milion dollarëve.


E ndërtuar në French Riviera, Vila Leopolda është vila më e shtrenjtë në botë.Kjo vilë e cila gjatë Luftës së Dytë Botërore ka shërbyer si spital, e ka vlerën rreth 506 milion dollarë.

Imagjinoni sikur të blini një domain prej 16 milion dollarëve.Epo, edhe pse duket e pamundur, kjo është saktësisht vlera e domainit të Insure.com


Shtrat i cili është duke ‘lundruar’, është një shtrat magnetik dhe mund të mbajë mbi 9000 kg.Nëse i keni 1.6 milion dollarë, ju mund të ia blini vetes një shtrat të tillë.


Siç duket është e vërtetë thënia që koha është para, pasi që orë me gurë të vlefshëm 201 karatësh kushton 25 milion dollarë.


Zinxhir i dorës është më i shtrenjti në planet, dhe ky ka qenë fillimi i takimeve mes Edward VII dhe Wallis Simpson, si dhe ka vlerën prej 12.4 milion dollarë.


Vepër e  artit e quajtur ‘The Card Players’ nga artisti francez Paul Cezzane, e ka vlerën gati 260 milion dollarë.
Share:

0 comments:

Post a Comment

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts