Kujdes Hipertensionin. 8 këshilla të mjekëveÇfarë është hipertensioni?

Tensioni i lartë ose sistolik, është presioni që krijohet në arterie nga forca e pompës së zemrës; ndërsa tensioni i vogël ose diastolik (që gabimisht nga njerëzit emërtohet si tension i zemrës), është rezistenca e arteries gjatë furnizimit të zemrës me gjak. Presioni i gjakut ndryshon çdo minutë; ndryshon nga pozicioni i trupit, nga aktiviteti fizik, gjatë kohës që flemë ose kur jemi zgjuar.

Hipertension quajmë vlerat e tensionit që krijohen kur presioni i gjakut në arterie (enë me gjak të pastër) është mbi normën e lejuar.

Pra rreth 50% e të sëmurëve nuk kanë asnjë ankesë dhe e kuptojnë sëmundjen kur ndodh fatkeqësia (infarkti i zemrës, insulti cerebral etj). Në grupmoshat 60 vjeçare, në çdo 3 persona, 2 prej tyre janë me hipertension. Vetëm 31% e meshkujve dhe 41% e femrave kurohen prej hipertensionit. Personat e prekur nga tensioni i lartë duhet të bëjnë një jetë sa më të rregullt, të dobësohen dhe të përdorin mjekimet rregullisht!

Cfare duhet te kemi parasysh!

• Rënia në peshë, sidomos te personat obezë, ndihmon në uljen e tensionit. Nëse jeni 20% më shumë se sa pesha juaj ideale, atëherë rreziku i hipertensionit rritet 8 herë.

• Edhe personave me peshë normale u këshillohet të pakësojnë përdorimin e yndyrave shtazore, pra, në vend të mishit të kuq dhe ushqimeve me proteinë të përdoren fruta dhe perime të freskëta, peshk, mish pule etj.

• Duhet pakësuar konsumi i alkoolit; ata që preferojnë verën nuk duhet të pinë më shumë se 1-2 gota në ditë.

• Pakësoni kripën në dietën tuaj, duhet të qëndroni larg ushqimeve që kanë përmbajtje të lartë kripe, si turshitë, soda, supat e gatshme, patatinat, mishrat e tymosur, etj . Sasia ditore e kripës duhet të jetë deri në 2 gr.

• Pas normalizimit të tensionit në shifrat normale, duhet vazhduar jeta aktive dhe duhet bërë rregullisht ecje.

• Ecja e rregullt ndihmon në rënien në peshë, në stërvitjen e zemrës dhe në hapjen e enëve të gjakut rezervë që ushqejnë zemrën.

• Duhet të largoni nga shtëpia dhe ambienti i punës faktorët që shkaktojnë stres. Duhet të përdorni metoda të ndryshme që ndihmojnë në zhdukjen e stresit si joga, meditim etj.

• Duhani duhet patjetër të eliminohet totalisht.
Share:

0 comments:

Post a Comment

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts