Historia e nje emigranti

Gjate jetes njeriu has keto dy rruge *ngjitje dhe zbritje*.per te arritur lumturine duhen shume perpjekje. .nuk ka rendesi se si mjafton te kete lumturi ne familje dhe kjo esht e gjitha. ..Por mjafton nje gje e vetme dhe e prish kte lumturi qe ti mezi ke arritur me ate pike. .. Me keto fjale hyrese qe permenda me lart do te rrefej historine e nje djali 23vjecar 'X' Sic e dim vendi yne ka qenë per 40 vjet nen diktaturen e Enver Hoxhes. Per 40 vjet vendi yne ka qenë I izoluar .Me prishjen e koperatives shume shqiptare emigruan drejt shteteve fqinje pasi shpresonin se jeta e tyre do te ndryshonte. ...Po si mund te ndryshoj jeta ne nje vend te huaj pa ditur gjuhen pa njohur vendin pa asnji lloj drejtimi a orjentimi. ...por ikur me nje Ide se dicka me e mir do t'i ofroj e ardhmja. .....Si cdo moshatar tjt mendonte edhe ai ....se nje e ardhme do t'i ofrohej ne nje vend te huaj. ..nga njerez te huaj....Bashke me te vellain dhe dy moshatar tjere more rrugen drejt kurbetit. ..Nuk kishin asgje me vete rruga ishte e gjate dhe e lodhshme moti ishte I eger me shi te dendur dhe vetetima te tmerrshme. Arriten prane kufirit grek dhe ne ato caste rruget e tyre do te ndaheshin secili duhet te gjente menyren e vetper te kaluar ne anen tjt .sapo shkelen kufirin sirena e alarmit u ndez. Policia mberriti aty...secili vraponte per te shpetuar nga policia greke. Te shtena armesh degjoheshin gjithandej. .kaluar ne anen tjt pra u futen brenda ne greqi u takuar por mungonte njeri nga ata. .mungonte ai.....Me shprese se ishte kthyer mbrapa per ne shqiperi pasi nk mund I ti kalonte policet greke. ...kaluna tre dit dhe asnji lajm. ..vellai I tij nk mundi te rrinte me ne ate vend te huaj dicka perbrenda e ndjente dhe vendos I te kthehej gjithmon me shpresa se do ta gjente ne shtepi. ..pastaj shum torturash gjate rruges me ne fund arriti ne shtepi. ..teksa po kontrodhonte te gjitha cepat e dhomes pa qe vellai I tij nk kishte ardhur. ....u tha qe policia na ndau rruget qelluan me arme dhe u takuam brenda ne greqi por ai nuk ishte me ne ..Lajmi qe sapo tha ra si nje bombe pasi ai nuk dihej se ku mund te ishte. ..Shpresat gjithmon I mbanin se ndoshta ishte ne pylle. Kishte humbur rrugen ose mbase ishte ne greqi dhe se kishin takuar Moren serisht rrugen per ne ate vend te huaj pa ditur se ku do te kerkonin ku do perplaseshin. Pas nje jave kerkim por pa asnji rezultat. ..u drejtuan ne policine greke Bashke me nje te aferm qe dinte gjuhen dhe se u tha qe do t'i ndihmonte. ..pasi shkuan ne policine greke ata I drejtuan ne morg ku ishin te gjithe njerzit e vrare. ..cte shikonin nje salle e madhe mbushur plot me arkivol xhami qe I mbanin trupat e ftohte per te mos u prishur. ..kishte nje shenje tek dhembi dhe vetem kshu mund ta dallonin. ..pasi po I shihnin te gjithe me radhe dyshuan tek njeri ...e hapen arkivolin dhe shikuar dhembin e tij. ...ishte ai. ..kishte marr dy plumba nje ne kraharor dhe nje tjt ne balle. ..ishte nje tronditje shume e madhe djali I tyre qendronte i vdekur ne nje arkivol te ftohte xhami. ..me veshtiresi te medha arriten te sillnin trupin e tij ne shtepi. Nje tragjedi teper e rende per familjen te afermit dhe te gjithe te tjt qe e njihnin. Nenes I ishte perveluar shpirti per djalin zemra I luftonte dhe ishte gati te shkulej nga vendi. E per cfare I duhet jeta nje prinderi kur sheh djalin e tij ne arkivol. ..per cfare do ti duhet pasuria kur pasuria e shpirti ishte ai. ..jeta te rrezone te rrezon aq posht sa nk gjen force per tu ngjitur perseri. Nga merzit e tepert fillon e bertet uleret me te madhe dhe thua PERSE? perse?!perse ndodhi kjo. ?!Ndodhi sepse ashtu ishte e shkruar dhe duhet te perballesh me sfidat e jetes ..kjo pra ishte Historia e tij Historia e nje emigranti ..Historia e * B.C* #MC.
MEGI
Share:

0 comments:

Post a Comment

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts