Nje shkrim personal drejtuar "shoqerise"sime

Besimi, eshte nje dege  ku ne  kacavirremi per ti mbijetuar kohes, njerezve e shoqerise. Ne lindim nga qenie te mrekullueshme e ideohemi nga misteri por, me fatin e percaktuar, orarin e papercaktuar, e thene me sakte:"Ne lindim per te jetuar misionin  tone (jo vetem) qe ne fund te gjithckaje, ndonse e papritur a jo , ajo jeton ne nen/vetedijen e secilit prej nesh ."(VDEKJA)
       Para  se te  arrijme ne sliten per te zbuluar kete surprize, le ti levizim akrepat e ores  ne kahun  e kundert e ti leme te pulsojne  bashke me  oazet e dëlirit te femjirise  sone, por dhe te etapave  te tjera  gjithashtu. Ti mbledhim  bashke ashtu  plot dashuri fluturat ne lendina, luledelet e vogla. Ti presim te lulezojne qe ti marrim  ngjyrat me te bukura  e te  veshim  ajrin me pluhurin  e tyre. Le te behen  keto ngjyra notat e jetes sone. E cdo  tingull qe te kumboje  ne veshin  e secilit prej nesh te jehoje:"PAQE".
       Eshte nje  gje  kaq e thjeshte dhe ne te njejten kohe, sublime. Eshte rregull shpirteror, nuk eshte  urdher por si ta them.... Tamam si pambuku, I bardhe e I bute, I lehte dhe I rehatshem, por plumb nga lotet e qiellit.
          Kur na Jane dhuruar sy qe te shohim rrezen e diellit, njerezit qe kane dhuruar nje pjese te tyren per vazhdimesine  tone. Nje dhurate kaq e cmuar qe ne e gezojme, - "E JETOJMEEEE!!!! ",,,,Pse dreqin duhet ta shfrytezosh ne mekate dhe tu behesh mysafir I perjavshem I tyre?!
Pse duhet te shtohet cdo sekonde nje gote qe te shpien drejt  dehjes e degjenerimit total pak e nga  pak?       Nje gllenjke qe per ty mund te jete  shuarje  e etjes se rrugetimit parazit.
-Po!
-Po e shkruaj keshtu sepse ndonese  e shpifur, eshte  e dhimbshme kur shikon se si cdo  hallke e zinxhirit keputet, e si magnet terhiqet drejt epshit, talljes, perbuzjeve, shpifjeve dhe  c'eshte me e rendesishmja, behen Gjyqtar per veprimin  e tjetrit.
.....e kjo shkon  per ata qe te gjithe besojne ne ZOT. Per te mencurit  e botes sureale  qe ata kane  krijuar  ne mikrokozmosin  e tyre.
   Cdo gje  e larte permendur me siper mund dhe t'jua thjeshtesoje pak punen por, dhe nese jo atehere nuk kam cfare te them  per shtrirjen  e gjere dhe bagazhin  qe ju mbartni  .(Nejse)
Jo te gjithe  e kane  nenen, motren, gjyshin, kusherirat,,.......  FLASIM  PER PARAGJYKIMIN E FEMRES NE KETE  RAST  NE NJE SHOQERI QE KERKON  INTEGRIMIN  E SAJ  NE  CDO  FUSHE  DHE PRETENDON SE ESHTE  E ARDHMJA DHE FRYMA E BLERTE  E KOHES. (Cubat e Tates シ).Nese e kemi lexuar se familja eshte qeliza dhe celula baze e cdo njeriu ,eshte krahu dhe shpatulla ku ti do te grushtosh e do te ulerasesh me shpirt e gjak.Eshte dora e padukshme qe jeton tek TI ,sikunder dhe Allahu.
    Atehere pse duhet te cenosh dinjitetin e tjetrit e ti behesh dhe ti sherbetor ne vozitjen e ligte qe dikush per dike ka nisur .A mos harro "WHAT GOES AROUND COMES AROUND"ose e thene ndryshe,duke mos ditur rrethanat e ngjarjeve mos gjyko tjetrin sepse nuk e ke fuqine ti.Je vecse nje udhetar ne nje kalvar shume te gjate .Koha e mire shikohet qe ne mengjes ,ne rrezet e kuqerremta te diellit.-Apo jo? Po kur kete diell e zuri nje re pupulake dhe e fshehu,ku ishin ata qe ta largonin ? Ja pra njerezit e vertet te beses -O HIPOKRITA!, nuk i druhen as shiut nga vetetimat e as nga rrezet perveluese te qiellit te pamate.Per mua mos u mundonj te ndyeni shtepite e Zotit me hapat tuaja,ne cfaredolloj gjeje,etape.Kaq e thjeshte e them duke soditur mozaikun me njolla  te ndertuar nga ju.Thashethemet jane per njerezit pa arsye per jeten ,apo aktivitet ,pa hobi,pa para,per te lemerisurit,taverne e vertet kasapheneje.
   "E ne lunderzat ku po lodroj ,nje fllad mi amshon faqet e buzeqeshi nga lart sepse e di qe dikush ....atje ,lart ,me pret krahe hapur.Pret qe une te fluturoj e te shoh boten duke shkelur mbi gjemba e qe cdo pike qe derdh ta kthej ne ujitje per filizat e rinj."
     
       Paçi fat ne jete dhe mos u ktheni ne nje krimb qe flaket tutje ,ku fare lehte ju me vullnetin e shembullin e te pareve,ktheheni ne nje bujk,. (OSHENAR)-Sepse kete fjale jo vetem ne te kuptuar ,por nuk do ta arrini kurre...
   Gijotina nuk u perket njerezve si ju,Galerat ndoshta edhe...Gjer ateher ....Rrugetim te mbare. ツ
P.s(i gjithe mellefi im ndaj jush  eshte i shkrire ne cdo rresht duke u munduar tua ndricoj pak puseten sepse mu duk se po vajtonte shume dhe kjo nuk eshte e hijshme)
HAAHAHAHAHAHAH
"-SHIKO ! -ROSINANT NJE PESHKNI RI NE HORIZONT ,LUAJ !!! "
(Para se gjithash nisuni nga vetja se padashur duke gjuajtur peshkun ,ne
rrjete ndoshta bashke me unin tuaj keni terhequr dhe pleherat,prandaj dhe keni ngelur aty).
    E NE FUND TE CDO GJEJE ,TOKA RROTULLOHET ,MALET OSHETIJNE ,E UJI,E GJEN RRJEDHEN KUTURU FILL PAS FILLI ,DHE ERA ,PERPIN GJERAT E BUKURA E GLLABERON TESHAT E LEHTA.
Gjynah!
Share:

0 comments:

Post a Comment

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts