C'ndien kur qellon nje femer o njeri?!

Dhuna ne Shqiperi eshte nje koncept relativisht i panjohur,por njekohesisht i varur nga mentaliteti i vjeter shqiptar. Paragjykimi dhe frika per t'u shprehur e ben dhunen nje ligesi te fshehur ne vetvete dhe per te gjithe. Fenomeni i dhunes ne vendin tone eshte i mireperhapur,nga jugu ne veri.
Femra, esht konsideruar gjithmonw si nje qenie e dobet dhe e pambrojtur,qe smund tja dal per asgje.
Rritja e femres dhe evolimi i saj nder vite ka bere qe ne Shqiperi te mos njihet si koncept ose me mire i padeshiruar per tu njohur nga gjinia e kundert. Nje mashkull ushtron dhune ndaj femres, sepse mendon se ne fund do te justifikohet mw fjalet : "Ajo me nxiti ta bej!" . Por a ekziston dikush ne kete bote qe kerkon te dhunohet? A esht dikush aq mosperfilles ndaj kesaj dhimbjeje jo vetem fizike por mbi te gjitha shpirterore?
Thuhet se aty ku ka cilesi nuk ka dhune!
Kultura e dobet,kafsherore e nje mashkulli te prapambetur ben qe te dhunoje kedo e kurdo.
Ajo qe gjithmone me ka grryer dhe qe me beri ta shkruaj kete ese eshte pyetja: " O njeri kam nevoje te me pergjigjesh. Ndihesh burre kur qellon nje grua? Te rritet krenaria kur qellon femren,motren apo nenen tende mbi gjithcka? Nuk ditkte te ndjesh turp? Je i pashpirt? Zemergur?".
Une do te te thoja turp!
Nga vetja!
Nga Zoti
Nga te gjithe...
Mjaft me!
Cdo femer eshte qenie e gjalle! Nje nene e solli ne jete ashtu si edhe ty...
E nje dite do jete nena e dikujt...
Share:

0 comments:

Post a Comment

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts