Vendet ku mund te studioni jashte falas ose me kosto te ulet (PJESA 1)

Ky artikull eshte perkthyer dhe pershtatur ne shqip nga Alesia Cenameri 
Argjentina

Nderkohe qe studentet argjentinas gezojne akses falas ne universitet, studentet nderkombetare duhet te paguajne nje shifer te vogel per t’u regjistruar ne universitet publike te vendit. Nga ana tjeter, institucionet private ne Argjentine, mund te kushtojne mbi 5000 $ viti. Ne rakinimin QS Best Student Cities 2016 (QS Qytetet me te mira studentore), kryeqyteti argjentinas Buenos Aires shenohet I 32-ti.

India

Ne Indi, studentet nderkombetare do te paguajne zakonisht jo me shume se 7300$ viti, ndersa universitet private jane me te shtrenjte. Kostot e jeteses ne Indi per shume studente jane terheqese, sipas Numbero, cmimet konsumatore jane 187% me te uleta se sa ne Mbreterine e Bashkuar, ndersa cmimet e qerase jane 373% me te uleta. Mbi te gjitha, ju do te mund te jetoni me se miri me jo me shume se 5000$ viti.

Tajvan

Tarifat shkollore ne Tajvan ofrojne vlera te uleta, me universitet me te mira ne vend qe ofrojne programe te perballueshme. Per shembull, NTU ( Universiteti kombetar I Tajvanit), universiteti lider I vendit, I cili pozicionohet I 68-ti ne QS World University Ranking 2016 - 2017, vitin e shkuar I tarifoi studentet e Bachelorit 3,175 - 3,900 $ viti. Ne rankimin QS Best Student Cities 2016, Taipei rankohet I 23-ti dhe I 5-ti si qyteti me I perballueshem per studentet.
Share:

0 comments:

Post a Comment

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts