Sa e veshtire eshte te studiosh jashte shtetit (ne Gjjermani)

Ky artikull eshte perkthyer dhe pershtatur ne shqip nga Olta Kukeli

Perpara se te filloj dua te them se une une i jap gjithve kurajo per te studiuar jashte shtetit . ajo cka ti meson ne keto vite eshte e pakrahasueshme . une thjesht mund ta rekomandoj kete nje here ne eksperiencen e jetes per te gjithe - por kjo sigurisht nuk eshte nje rruge per dobesimit te zemres .

Se fundi nje shoqe e imja gjermane u pyet ne facebook nga person tek cili jetonte gjate kohes qe ndiqte shkollen e larte ne US ( shtetet e bashkuara te amerikes ) , neqoftese ishte e vertete se universitetet ne gjermani nuk kushtojne dicka , mesimet beheshin ne gjuhen angleze dhe neqoftese nje amerikan mund te shkoje atje per studime .
Ajo i tha se ishte e gjitha e vertete dhe qe njihte nje amerikan ( mua ) qe studionte prane saj .

Kur une e lexova kete , desha ta postoj pasi ishte e vertete , madje eshte e vertete edhe neqoftese thua se te studiosh ne gjermani nuk eshte e thjeshte . Dhe te mos harrojme se prinderit e mi jane Gjermane dhe une e flisja pothuajse perfekte gjermanishten perpara se te levizja nga SHBA per te studiuar atje . Por perseri ishte nje nder gjerat me te veshtira qe kam bere ne jeten time . Prandaj le te flasim per disa nga sfidat qe ti duhet te peballesh neqoftese zgjedh te studiosh ne gjermani apo ndonje vend tjeter jasht shtetit .

Pengesat ne gjuhet e tyre

Gjermanishtja eshte nje gjuhe vertet shuuume e veshtire per tu mesuar me nje strukture gramatike shum me te veshtire se anglishtja . por akoma me keq , ti nuk mund ta shkruash ate sikur e fol . ka nje ritem te vecante ( te posaçem  ) ne te shkruaren e gjermanishtes dhe eshte e veshtire ta mesosh neqoftese ti nuk je rritur duke e shkruar ate . " Pra , po ne qoftese gjuha eshte e veshtire " ? - ti do te thuash " une mund te flas anglisht , pra , edhe cdokush mund te flase gjermanisht "
Epo , ti ndosht gjate dites je i lire te rrish me persona ( angleze ) qe e flasin anglishten . por ne universitet ti nuk do jesh i lire te kesh jeten qe gjithmone ke deshiruar .
Shume gjerman ( vecanerisht , student gjerman ) vertet deshiron ta praktikoje anglishten por eshte cuditshem te mendosh "" a po rrin ky person me mua vetem e vetem te permiresoje anglishten e tij "" ?

Ti mund te dukesh si nje i huaj

Njerezit ne cdo vend deshirojne tu japin shokeve te tyre perfitimet nga pasiguria mbi keta gjera  qe nodhin kur jemi ne nje vend tjeter . kjo nuk eshte ndonje gje e madhe , por nje grumbullim i atyre te voglave . per ty mund te jete e veshtire te gjesh nje pune nderkohe qe je student ose nje apartament te cilin ti e deshiron , nderkohe qe i sheh vendasit e marrin shume me lehte .
Shoh se kjo eshte nje gje e pandryshyeshme ne gjithe boten , personat nga vendet e tjera sigurisht do trajtohen jo aq mire sa vendasit .

Do vazhdojne te tallen me ty , madje shume .

Pervec faktit se kisha prinder gjerman dhe kisha jetuar ketu per me shume se 1 vit , shume nga shoket e kalses time u dukem sikur i theksoj fjalet gabim dhe si nje person me strukture fjalish zbavitese ( mund ta kesh pare rremujen qe u be kur une shqiptova emrin e markes se birres se tyre te preferuar gabim )
Eshte nje problem qe do vazhdoje ne te njejten menyre te me shqetesoje mua dhe studentet e tjere nderkombetare derisa te largohem nga ky vend i bukur .

Nuk eshte plotesisht e lire ( dmth qe nuk paguajme )

Mbi te gjitha , a jane universitetet pa pagese ne gjermani ? Po , ata nuk kerkojne pagese shkollimi , por perseri kostoja e studimit ne gjermani mbeten prap te larta . kjo eshte nje sfide qe nuk duhet te merret lehte . por sic thash kur fillova une do ti inkurajoja te gjithe te merrnin nje hap \ sfide si kjo . thjesht ji i pergatitur .
Share:

0 comments:

Post a Comment

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts