ESE:"Dashuria"

Dashuria,ndjenja me hyjnore qe Zoti ua dha njerzve!Njeriu pa kete ndjenje edhe nje njeri i vdekur shpirterisht.Sepse eshte pikerisht kjo ndjenje qe e shtyn njeriun te beje gjera te bukura.Dashuria edhe forca qe e shtyn njeriun gjithmone nga e mira,e ndihmon te luftoje te keqen,te ngrihet sa here rrezohet dhe mbi te gjitha e ben njeriun te DASHUROJE.Ne dashuri cdo gje eshte e crregullt,e pa forme e lire dhe transparente.Ne dashuri njeriu eshte si zog i lire qe endet pa pushim ne qiellin e pafund dhe humbet ne rete e bardha.Sikurse zogu nuk qendron gjithmone ne ajer dhe kthehet ne fole,ashtu edhe njeriu kthehet ne familje dhe prane te dashurve te tij,sepse edhe pikerisht kjo,dashuria per njerezit e dashur.Sikur nje njeri te ishte i vetem dhe pa dashurine e njerzve qe do ai do te ishte si nje i vdekur qe endet ne nje labirint pa dalje.
Te flasesh per dashurine eshte e mrekullueshme dhe fjalet per ta pershkruar ate nk mbarojne asnjehere.Por dashuria fillon e shkaterrohet atehere kur mes njerzve lind nje ves i lig qe quhet interes.Ne dashurine e vertete kjo eshte gjeja me e shemtuar qe e demton me se shumti ate,sepse ne nje dashuri te vertete ka vetem besim,dashuri,tolerance,mirkuptim,dhe nk ka vend per keto vese te poshtra.Ne momentin qe shfaqet interesi atehere dashuria ka marre fund.Ta duash dike do te thote ta kuptosh ate pa folur,te qeshesh dhe te qash me te,ta mbeshtesesh gjithmone ne cfardo lloj situatet ,te besosh tek ajo verberisht,por mbi te gjitha ta duash ashtu sic eshte me gjith te mirat dhe te keqijat e tij,pa nje ndryshim me te voglin.Qe dy persona te duhen nk do te thote qe duhet te jene te dy te bukur nga ana fizike,por te jene te bukur ne shpirt dhe ne zemer.Kur vdes dikush i mire te gjithe ne thojm qe ai ishte njeri i mire pavarsisht ne ishte i bukur apo jo nga ana fizike,keshtu edhe ne dashturi duhet te dashurohemi me zemren e tjetrit dhe jo me bukurine e jashtme.Shpesh here na genjen pamja e jashtme ,psh kur nje frut shkelqen nga jashte po kur e marrim dhe e shohim qe nga brenda edhe i kalbur e hedhim tutje.Keshtu edhe ne dashuri nuk duhet te dashurohemi me pamjen e jashtme te personit,sepse nuk eshte ajo qe e ben te lumtur njeriun,por eshte zemra e tij.Sado i bukur fizikisht te jesh ,nqs ne zemer nk ekziston dashuria atehere je nje njeri bosh dhe pa vlere,sepse eshte dashuria ajo qe e ben njeriun e bukur ne te gjitha drejtimet.Sa here gjendemi ne situata te veshtira gjate jetes,kur kemi dike qe na do,atehere ne jemi te lumtur pavarsisht dhimbjes qe kemi ne ato momente ,se e di qe ke ke ne krah nje person qe te do,,qe po vuan me ty dhe qe do te bente cdo gje vetem e vetem qe te te shihte te lumtur.Nje nga gabimet me te poshtra qe ben njeriu gjate jetes se tij,eshte kur e injoron dashurine e dikujt qe ta ka dashur ,te do dhe qe do te te doje gjithmone.Te injorosh dike qe te do ,,eshte njesoj sikur te mohosh veten para ZOTIT.Te duash dike qe nuk te do ndonjehere eshte humbje kohe edhe pse ndoshta dashuria qe ke per te eshte e pafund dhe ti perseri vazhdon dhe e dashuron ate ,me shpresen se nje dite edhe ajo do te te doje ne te njejten menyre qe ti e don ate.Shume njerz ne bote e duan dike po nk e kane prane,,shum te tjere e kan prane por nk e duan.Te luftosh per dashurine e njeriut qe te do eshte thjesht e  mrekullueshme,sepse cdo gje arrihet me pune dhe me mund,ashtu si cdo lufte fitohet vetem duke luftuar!

Xhulio
Share:

0 comments:

Post a Comment

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts