ESE: Dashuria dhe dhimbja, dhimbja dhe falja.

Dashuria! Arsyeja e te jetuarit, arsyeja e te buzeqeshurit.  Dashuria eshte ndjenja universale,cka bota pa te do te ishte e skrete,e vyshket...
      Dashuria... lot,gezim,emocion,lumturi...
Dashuria te ben te luftosh me veten. Aty ku ka dashuri, ka jete.Dashuria eshte si paqja ne jete,por edhe si nje lufte, qe nuk di c'te pret. Eshte si fushe me lule, por edhe si shkretetire,eshte e embel mjalte,por edhe zeher me kripe... Eshte si zogu qe gjithkund fluturon, por eshte edhe si blete qe vec ne nje lule qendron.

Dashuria eshte kujtimi, por eshe haresa.

Dashuria eshte tere libri ne nje fjale, terr oqeani ne nje pike loti, shtate pale qiej ne nje shikim,furtune ne nje psherete, rrufe ne nje prehje, nje mije vjet ne nje cast, kjo eshte dashuria. Dhimbja ne dashuri eshte e madhe, saqe nuk arrin te rezatosh dhe t'i tregosh gjithe botes se sa e do dashurine e jetes, gjakun e zemres.

Ndonjehere dashuria te jep rrugen e zhgenjimit, humbjen e besimit. Dhimbja dhe falja jane nata dhe dita, floriri dhe diamanti.

Dhimbja ne dashuri i flet zemres duke brohoritur "stop" per tu venitur per kete dashuri, per ata sy , per ate ze, per ato krah qe dikur nuk lendonin.
Edhe pse ndonjehere ka dhimbje , dashuria eshte ajo qe te jep fuqi ta mposhtesh kete dhimbje, dhe te falesh, te jetosh si nje heroine e vertete. Falja eshte embelsia dhe shija e jetes qe i mund te gjitha stuhite e jetes. por edhe dallget e fuqishme.
     
 Jeto dhe dashuro qe te kuptosh embelsine e jetes, jetoje dashurine si i cmendur,fal,duro,qesh,qaj, qe te ekzistosh kuptosh dhe jetosh! 
                                Sentiliana Malaj  Lazarat
Share:

0 comments:

Post a Comment

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts