ESE: 'Te jetuarit mes ndjenjes ,dashurise ,tradhtise ,dhe humanitetit '

-Jemi njerez dhe te gjithe kemi ndjenja .Ndjenja qe jane te kapura fort pas nesh duke na kujtuar qe ne jetojme .Cdo ndjenje na mban te gjalle .Ndjenja. e dashurise ,e egoizmit ,e urretjes ,miresise apo paqes .Te gjitha keto na japin shtyse te jetojme .
Njera na jep fryme dhe na mban te gjalle ,tjetra na jep shtyse per te ecur perpara dhe tjetra na jep frymen e vullnetarizmit ,te dhenurit nje dore pa pritur azgje ne shkembim duke menduar qe vec lumturia qe japim na ben te ndjehemi mire .Dashuri dhe tradheti .Dy pole te kunderta qe njera te jep lumturi te tejskajshme dhe tjetra te bren pak nga pak deri te leje ndoshta dhe te pa jete ku vec kufoma te mbetet dhe nga brenda je e shkaterruar .Aq sa te ben te jetosh njera aq force per te te lene te shkaterruar ka tjetra .Por duhet te jetojme apo jo .Lufte per mbijetese ndoshta mund te themi. ne kete rast .Por ia vlen .Jo gjithmone do shkojne gjerat e rrjedhshme,ne e dime qe uji gjate rrjedhjes has dhe pengesa .Pengesa qe e pengojne per momentin por jo qe e bejne te pa kapercyeshem kudo .Gjithmone me ka pelqyer fryma e humanizmit apo vullnetarizmit .Shpesh kam dhene dhe nuk kam marre azgje ne shkembim .Ndoshta as keto qe njihen si 'fjalet magjike '.Por te pakten kam ndier qe uni im ka qene i kenaqur nga keto ndihma ,nga kjo ndjenje humanitare .Jam e apasionuar qe cdo merzitje ta kthej ne buzeqeshje ,do te jem nje krah mbeshtetes ,nje dore per te dhene ndihme dhe cdo lot ti thaj ne fytyrat e te gjitheve e te gjitheve pa pyetur qe ti shoh te skaterruar .Bota eshte e rrumbullaket apo jo .Neser mund te jemi ne ne ato situata .Vertete ndoshta nuk pres qe te veprojne te gjithe kundrejt meje keshtu por gjithsesi esht tjeter kush qe e ben gjykimin .Ne jemi vetem imitues te njeri -tjetrit ,qe jetojme dhe marrim fryme por me ambicie te ndryshme .Mes ndjenjes ,dashurise ,urretjes ,humanitetit , ne jetojme perseri .Jetojme me keto dhe shume si keto sepse jeta. eshte plot te papritura dhe surpriza !! S.B.
Share:

0 comments:

Post a Comment

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts