ESE: Cdo te thote te jesh i dashuruar?

Dashuria eshte nje ndjenje,nje ndjenje hyjnore shume e fuqishme te cilen dhe po te duam nuk e mposhtim dot.Ajo eshte e embel si mjalti,na ndricon shpirtin si rrezet e arta te diellit dhe na jep shprese e force per te kaluar cdo pengese.Por cdo te thote te jesh I dashuruar?
Te jesh nje njeri I dashuruar do te thote te jesh me fat ne kete bote.Cdo gje si dashurine,respektin,sekretet apo edhe hidherimet,problemet nuk do duhet ti perjetosh vete,po me njeriun e zemres.Problemet do te duken te vogla ne krahasim me forcen e dashurise tuaj.Qe te jesh I dashuruar do te thote qe vetem nje shikim ose buzeqeshje e njeriut qe do,te ben ta shumezosh boten me zero.Por a do te jemi gjithmone te lumtur nese dashurojme? Megjithese dahuria eshte kaq e madhe,ajo ndonjehere mund te jete fatkeqesi per ne. Sidomos kur ajo eshte e njeanshme. Ne mundohemi ti sillemi verdalle dikujt por ndodh qe asnjehere mos I afrohemi. Ashtu si Hena qe I sillet verdalle Tokes por asnjehere se arrin. Pse? Sepse Toka I sillet verdalle Diellit. Gjithashtu edhe dashuria e Romeos dhe Zhulietes,megjithese ishte e forte perfundoi me nje fund tragjik. Pra dashuria mund te na japi lumturi.por ndonjehere edhe hidherime. Por ne nuk duhet te dorezohemi derisa te gjejme ate dashuri,qe do na mbushi cdo dite me gezim e lumturi,ate dashuri qe do I beje “fluturat ne stomak” te mos pushojne se ekzistuari. Dhe kjo gje behet duke besuar tek dicka:dashuria pa kushte . - Ren Ato Shkulaku
Share:

1 comment:

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts