28 gjerat qe duhet te dini gjate kohes qe jeni ne universitet ose ne mature.

1. Dil me shoqerine ne fundjave. Edhe nese ke test te henen. Provimi nuk do te mbahet mend pas 10 vjetesh, shoqeria po.
2. Te gjithe dine te perdorin Microsoft Word. Ta futesh ne cv nuk eshte me dhe aq impresive
3. 99% e punedheneseve nuk do te shohin kurre notat e tua. Nje mesatare 9.0 nuk do te jape kurre nje pune te sigurte. Aftesia per te komunikuar mundet
4. Asnje punedhenesi nuk i intereson nese ke qene kryetar organizate ne shkolle apo anetar keshilli. Mos e perdor organizaten qe ke marre pjese si dicka per te mbushur vendin bosh te cv-se tende.
5.  Nje note e keqe nuk do te prishe gjithe jeten. Mesohu me to.

6. Internshipet jane tullat e para te karrieres tende. Apliko te to. Tako sa me shume njerez
7. Njihi profesoret dhe pas oreve te mesimit. Kurre nuk i dihet cfare dyersh mund te hapin per ty pas shkolles.
8. Te merresh vetem me shkollen dhe me asgje tjeter nuk eshte ide e mire pervecse te vonosh perballjen me boten e vertete. Mundohu te merresh me nje pune, mundesisht ne profesion dhe pse me pagese me te ulet nderkohe.
9. Ne keto 5 vite formohet karakteri jot dhe cfare ti do te jesh ne te ardhmen. Mos i le te te ikin nga duart.
10. Mesohu te ngrihesh ne ora 8 per te ndjekur leksionin e pare. Ke per t’u zgjuar ne kete ore tere jeten kur te punosh.
11. Puno gjate veres. Punedhenesit e cmojne shume eksperiencen ne pune.
12. Telefonoji shtepise te pakten nje here ne jave. Prinderve ju vjen mire qe involvohen ne jeten tende dhe pse mund ti genjesh.
13. Ushqimet e shpeshta ne shkolle dhe alkooli te shendosh. Pavarsisht se mund te te pelqejne per momentin, mbaj mend qe mund te te modelojne ate c’mund te jesh ne jete ne te ardhmen.
14. Gjej disa ore ne dite per te bere ushtrime. Palestra dhe ushtrimet te ndihmojne te heqesh stresin e shkolles dhe nje pamje sa me e mire te ndihmon ne te ardhmen.
15. Meso te gatuash. Te hash jashte nuk eshte e shendetshme, dhe do te duhet te gatuash dhe me vone nese jeton vetem
16. Bej sa me shume foto. Mos i posto te gjitha ne Instagram, po mbaji per te dokumentuar me vone jeten tende dhe memoriet e tua.
17. Meso si te shpenzosh dhe kursesh. Prinderit e tu nuk do te jene gjithmone verdalle per te te ndihmuar me para.
18. Gjej referenca te mira. Ato mund te jene diferenca e vetme mes punes tende te endrrave dhe deshtimit per te gjetur nje pune.
19. Mos prano te punosh per me pak sesa mendon se meriton. Ki besim se mund te gjesh nje pune qe te meriton ty.
20. Lexo subjekte te ndryshme ose libra te ndryshem,qofte jo dhe te profesionit tend. Ka nje ndryshim mes zgjuarsise dhe mire edukimit.
21. Ve prioritete ne jete dhe mos i ndrysho ato dhe kur gjerat nuk ecin mire
22. Kerko per punen qe do pak para se te diplomohesh. Do te duhet ca kohe per ta gjetur ate.
23. Apliko dhe per pune ne te cilat nuk je i kualifikuar sic duhet. Mund te ndodhe qe te jesh i vetmi aplikant.
24. Gjithkush ka dicka per te te mesuar. Degjoji te gjithe.
25. Mos u dekurajo nga deshtimet. Shtrihu ne shtrat per dy dite. Qaj. Pastaj ngrihu dhe rifillo te jetosh perseri
26. Bej gabime por sigurohu qe po meson dicka nga ato.
27. Asnjeri nuk do t’ja dije sa ke pire mbreme. Nese nuk ke bere projektin, detyrat apo nuk je ne gjendje te jesh normal me shoqerine, sot ti je njeri i deshtuar.
28. Mos mendo se keto jane 5 vitet me te bukura te jetes tende. Jeta pas shkolles eshte gjithashtu shume e bukur.
Share:

0 comments:

Post a Comment

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts