Cfare jane shtesat dhe cfare ndodh ne A3 ?

Faza e dyte e A2 ose shtesat sic i quajne maturantet ne te shumten e rasteve sjellin ulje te pikeve. Por pse ndodh kjo ? A ka rritje te kuotave ? JO. Nje maturante qe p.sh ka kapur mjeksine me 6800 pike nuk deshiron te qendrojne ne shtet por do te shkoje ne privat OSE do te studioje jashte vendit. Ne kete menyre ai nuk rregjistrohet ne universitet te sektretaria. Keshtu qe vendi i
tij lihet bosh. Nje maturante tjeter qe ka kapur P.SH STOMATOLOGJINE me 6700 pike ne preference te 2 dhe preference te 1 ka mjeksine duke vazhduar konkurimin hyn ne vendin e lene bosh nga maturanti i 1. Ndersa nje maturante tjeter qe ka psh. FARMACI me 6600 pike ne preference te 2 dhe preference te 1 STOMATOLOGJINE ze vendin e atij qe kapi MJEKSINE ne fazen e dyte.

Ndersa te A3 jane perseri studentet qe largohen qe lejne kuota te paplotesuara. Dhe ne kete menyre plotesohen nga ata qe VAZHDOJNE KONKURIMIN.Por ne kete rast mund ta humbasesh degen e fituar me pare


Share:

3 comments:

  1. Po nqs fiton dhe regjistrohesh ne preferencen e dyte dhe vazhdon konkurrimin per preference te pare (ne datet 4-9 shtator) dhe kur te dalin pergjigjet e shtesave ne date 14 shtator te mos kesh fituar preferencen e pare duhet patjiter te regjistrohesh ne fakultetin e preferences se dyte? A ka mundesi ne kete rast te mos rregjistrohesh ne fakultet po te marresh pjese ne A3 per te vazhduar prape konkurrimin dhe te presesh deri ne 5-9 tetor pergjigjet e A3-shit?

    ReplyDelete
  2. Po nqs nk kap gje fazen e pare?vazhdon konkurrim me shtesat?

    ReplyDelete
  3. Une kam konkuruar per fiskulture por nuk i kam arrit normat . Tani une duhet te plotesoj formularin a3 ? Apo duhet te kryj ndonje veprim tjeter ? Faleminderit

    ReplyDelete

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts