ESE: 'Pavarsisht nga vdekja ,jeta ia vlen te jetohet..'

-Jeta eshte si nje lule e bukur qe lufton per mbijetese .Deti nuk kapercehet me hapa te vegjel ,neteve me shi .Kur vetmia te perpin si toka e plasaritur nga termetet .Ku dhimbja nuk ka krahe as deshifrime shkencore .Ne gjume te rehatshem perkunden enderrat tona .Papritur lind kjo pyetja me dileme te thelle e te mathkshme. ne menyren me te dhimbshme e me tragjike te mundshme .
Pavarsisht nga vdekja a ka vlere jeta qe te jetoje perbri kesajj fjale qe te rrenqeth ??Vdekja eshte pjese e secilit prej nesh qe heret apo vone behet pjese e te gjitheve .Nuk kemi nga ti ikim .Por a duhet te mbajme zi per kete .Patjeter qe jo .Nuk duhet te tregojme dobesi perpara ketij tmerri .Ta mundim ,Ta shkelmojme dhe kur te vije ora qe te jete prane nesh ta presim me krahe hapur dhe koken lart sepse jemi te vetdishem qe e kemi jetuar dhe vlersuar jeten .Duhet te jemi te gatshem ta presim ne cdo moment vdekjen .Ajo vjen papritur .Ajo eshte nje mike e paftuar qe te troket dhe hyn brenda pa pyetur fare .Pavarsisht se ajo simbolizon erresire ,qetesi dhimbje dhe shume simbolika te tjera ,perseri shprehjen qe jeta ja vlen te jetohet pavarsisht kesaj e them me ze te larte dhe plot bindje .C'me duhet ta pres vdekjen po nuk e vlersova jeten .Jeta eshte e pacmueshme ,por dim qe vdekja ja zbeh kete .Perbindesh i kohes qe te merr prane vetes pa pyetur qe jeta eshte nje diamant me i cmuar se ajo .Jeta ka ngjyre ,liri ,butesi ,dashuri ,kurse vdekja vec erresire dhe si nje ziliqare keqe kapet fort pas jetes .Denimi me i rende qe mund ti japim asaj jane notat e bukura qe i thurim jetes .Eshte vlersimi kundrejt saj duke e jetuar jeten ne menyren me te mire te mundshme .Vdekje dhe jete .Dy pole te kunderta qe luftojne perbri njera tjetres por realiteti mbetet pak i hidhur qe cdo gje te bukur vdekja e zbeh .Por qe edhe kur ajo te na marre jeten te kete c'te marre ,te mos shkoje duarbosh .T'ja japim jeten me gjithe te bukuren ,dashurine ,forcen , dhimbjet dhe te gjitha ato gjera te shumta qe kemi jetuar .Ta marre mbi shpine gjithe kete dhe te largohet si nje plake e keqe ziliqare dhe e kerrusur ,se kshu eshte vdekja .E shemtuar ,ziliqare dhe mbi te gjitha e padrejte !! S.B.
Share:

0 comments:

Post a Comment

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts