ESE: 'Vetmia..kthim ne vetvete '

-Vetmia eshte nje hapsire boshe ku rreth vetes ndjen vec ajrin qe kercen perreth teje duke te treguar sadopak qe mos u ndje e vetme .Vetmia eshte erresira brenda shpirtit ku lufton per te dale ne drite dhe te bashkohet me turmen .Ajo te ben te mbyllesh ne vetvete dhe shume mendime qe ne nje situate tjeter duan dite te kalojne neper mendjen tende ,ne castet e vetmise kalojne shume shpejt .Vetem mendimet dhe hija jote eshte me ty.Vetem ajo lekure qe shume njerez nuk meritojne qe ta mbajne te veshur .Ajo eshte dicka. shume e shtrenjte por shume njerez e nderrojne sipas deshiress dhe e perdorin si nje rrobe e dalur nga moda .Kur je i zhytur ne kete gote te qelqte te vetmise gjithcka te duket e kote dhe nuk ke forcen me te vogel qe te perpiqesh qa ta thyesh kete gote .Nganjehere vetmine e sheh si nje strofull ku gjen ngushellim dhe i trembesh turmes qe ecen ..vetem ecen ..Kaplohesh nga kjo frike ku thua qe kjo do mbetet keshtu konstante .Nganjehere te qendruarit vetem te ben te kuptosh sa njerez ke perreth teje .Vetmine e kane ne dore shume njerez qe ta largojne .Psee duhett qe pass cdo problemi te fshihemi tek vetmia ??!Ajo eshte nje perbindesh qe perpiqet qe te terheqe prane vetes jo vetem kur je i mbytur ne deshperim por edhe pas cdo buzeqeshje qe perpiqesh te fshehesh nje lott ku perpiqesh ta luftosh ate .Ajo si nje skifter grabitqar perpiqet qe te na terheqe nga vetja .Kur mbyllesh ne vetmi te gjitha problemet qe mendoje qe i ke harruar shumzohenn me njera tjetren dhe dalin si nje perbindeshh i madh qe mundohet te te fundose .Ku ne mendonim qe te gjitha ato i kemi kyqur mir tek vetja por kur ben nje kthim te gjitha ato probleme sikur shpluhurosen sa per te te kujtuar qe jemi dhe ne dhe duam te bashkohemi me tufen tjeter .Sa semundje vdekjeprurse qe perpiqett te te breje pak nga pak por ne te njejten kohe edhe ne nje menyre te rrufeshme .Aq saa te len sii nje njeri qe vec merr fryme por nuk e gezon as ate ajer qe merr .Duket sikur dhe ai i dhimbsett .Vetmii ..kthimm ne vetvete..thjesht makthh sepse vetmise nuk ka cfare fjale ti bashkangjisesh pervecse'nje perbindesh i pameshirshem '... !! Stela Bardhi
Share:

0 comments:

Post a Comment

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts