Ese per dashurin

(Lidhur me vepren Eugjen Onjegini fragmenti tek letersia vitit 2 pjesa e letres se Tatjanes )Maturantet ne kete vit e kane gati ! 👍
Si mund dikush te shkruaj per dashurine?! Esht e thjeshte...nga nje lot x cdo presje & pike, nje enderr per cdo shkronje & nga nje kujtim x cdo fjali... Dikush ....por un? ! Akoma me thjesht te vendos imazhin tend ne cdo fonem buzeqeshjen tende ne cdo lidhes & keshtu mund ti jap vetes percaktorin "E lumtur".
Dashuria esht bipolare...ajo nk esht gjithmon me gaz e lumturi,dashuria ka vuajtje, ka brenga me rrjedhen e vrullshme q sjell. Te tdashurosh ty do te thot te harrosh gjithcka te trishte e monotone dhe te fluturosh me mendime gjithmon prane teje. Dashuria me ka bere te mendoj qe je njeriu me perfekt q ekziston & cdo copez inperfekte e jotja m duket gjithmon e m shum plotesuese e asaj te tere q un dashuroj ... Sepse ti dashuri nk je me e mira thjesht nuk ka nje te dyt si ty. Kam kuptuar q te dua jo sepse je ti por sepse jemi 'ne' nje e tere. Jetojme ne nje kohe ku vlejne vetem ligjet e pashpirtesise prandaj lumenjt e endrrave e shpresave tona jane kthyer drejt detit te vdekur,e ne kete rruge kemi zgjedhur te lundrojme se bashku ne kanoen tone q pavaresisht q sesht e sigurt mbetet ' jona'
Te dashuroj per cmendurin q ke sepse e cmendur eshte dashuria
Te dashuroje x syte kristal sepse e kthjellet eshte dhe kjo ndjenje e madhe te dashuroj jo sic te mendoj por sic je.
Te dashuroj jo per buzeqeshjen q ke ..por sepse je buzeqeshja ime
Te dashuroj jo sepse je I bukur por sepse di q je bukuria e jetes sime
Do te tdua ndoshta dhe kur fytyra jote mos te jete nje fasad e panderprere e rinise do te tdua dhe kur tma perserish qindra her q mdo duke mos mbajtur mend q ma the sekonden m par
Do te tdua 'gjithmon' pavaresisht se nuk e di sa zgjat ky afat kohor.
Te dua thjesht kaq.
Dashuria esht besnikeri ciltersi adhurim dhe mbeshtetje.
Dashuria....Ti   -Anonim
Share:

0 comments:

Post a Comment

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts