ESE: 'Njeriu dhe kerkesat e tij per egzistence'

-Egzistojj!! Vertet egzistojme,jetojme,jemi qenie qe marrim fryme,por a e justifikojme egzistencen tone??A dim te jetojme? A jemi te vetdishem qe per te egzistuar ne kuptimin e plote te fjales duhet ta permbushim mire ne veprimet tona.Ne rregull..jemi njerez por a vetem me kaq dubet te mjaftohemi?
Jo vertet jemi njerez por duhet te dim dhe te jetojme per vet faktin se egzistojm.Fare mire ne vendin tone mund te egzistonte dikush tjeter,por jo,jemi ne ne kete bote njeher,dhe sa te jemi ne te perfshire ne kete bote duhet te pergjigjemi per kete, ta justifikojme qendresen tone ketu.
Dua te perfshihem ne jettgjatsine e tejskajshme ,ne komedite dge tragjeditt qe me kanos jeta,te hidhem ne lumin me te thelle,te ngjis malin me te larte,te dua te pafundmen,te dashuroj te pamunduren.Sepse dua te jetoj apo jo?!Jeto pra,kapi keto qe the.Arrij keto dhe justifikoje faktin e egzustences tende.Duaje te bukuren,shkelmoje te keqen,shkelqe ne te pamunduren dhe ofroje te miren, ec me rreken e lerroit qe nuk ndalet pavarsisht pengesave qe i kanosen perpara,deperto ne mal dhe mos u ndal! Duaj pa fund! Mbaj afer te gjithe.Te miret dhe te keqinjte do te dine vete te bejne dallimin dhe do te largohen vete .Azgje mos te ndaloje te jetosh jeten.Sepse je njeri i gjalle apo jo,me dy kembe e dy duar,me nje mendje e tru qe te punon.C'te mungo atehere? Ambiciaa?!..Vullnetii?!..Besimi?!..epo keto duhet ti kesh te qendisura mire tek vetja jote dhe te kesh gjera me te rendesishme per tu marre.Pyetje te shumta qe godasin nganjehere ne tru.Pse egzistoj..vertet meritoj te marr pjese ne kete bote te thurur me te miren dhe te keqen,te jetoj mes te bukures dhe te shumtuares,dashurise dhe urretjes? Pse pra..pse egzistoj??Epo si qenie e gjalle qe me bere te mendoj ti se jam kam edhe une kerkesat e mia per egzistencen time.Pse me solle ne kete bote? Valle pse egzistoj? Qe te duroj cdo grindje,lot mall,urretje ,percmim,zili,admirim?Po me thua qe te pushoj ?Valle pse?Eh ke te drejte ne fakt.Mendja ime u ndal vetem te gjerat negative.Ja tani do ta permirsoj.Jo vetem qe di ta permirsoj pir do zgjohem nga ajo enderr e frikshme ku u futa dhe te dremis pak enderrat e bukura.Ja grindje-ja pajtim,ja lot-ja sy qe qeshin,ja mall-ja takim,ja urretja-ja dashuia,ja zilia-ja admirimi.Ja pra qe i gjeta te gjitha ato qe permbysnin te keqen.Ne mundemi.Ja pra qe mundemi ta mundim te keqen,ta perballojme ate dhe ta thurim me vepra te mira.Ka raste kur rreziku qe te kanoset eshte me i madh,ndodh atehere kur ti nuk e pret,ndodh atehere kur thua ja kjo eshte bota qe dua te jetoj.E pse duhet te jete e tille jeta?Pse themi ne jemi me fat qe jemi gjalle?Sa prej nesh e quajne veten fatlum dhe sa prej tyre te mallkuar?Ne fakt dicka e tille,nuk eshte e ndare,ka raste mbreter te kohes,por ka te tjera qe ndihemi qeniet me te pavlera.Egzistoj ,egzistoojj;e them pa u lodhur qe egzistoj,perbri egzistences dua te bertas qe jetoj,dua te jetoj jeten sa te jem mbi toke do e justifikoj qendresen time deri sa te ulem ne gjumin e perjetshem nen kete toke..!!Stela Bardhi
Share:

0 comments:

Post a Comment

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts