ESE: "Bukuria"

Bukuria eshte teresia e aneve e tipareve te bukura , qe ka nje njeri , nje send , te cilat te terheqin e te ringjallin kenaqesi , pamjet e jashtme ose te brendeshe shpirterore te bukura . Shpesh e kemi pyetur veten ne nje pike te jetes : cfare eshte e bukura , pas te ciles thuren kaq shum poema , poezi , dhe kenge . Pasi analizova arrita ne perfundim qe bukria nuk eshte gje tjeter vecse vetbesim . Shume njerez ne boten e sotme 
e shohin bukurine thjesht si paraqitje e jashtme te dikujt . Sigurisht qe bukuria fizike ekziston dhe madje eshte teper terheqese , godet syrin ne momentin e pare ...... por keto njerez shpesh deshtojne ne perceptimin e bukurise se brendshme . Vetbesimi dallohet dhe ne jeten e perditshme kur dikush mer komplimenta e dita mer nje kthese positive . Perceptimi mbi bukurine eshte sigurisht mjaft i gjere , duke e bere nje teme komplekse , prandaj ka dhe mjaft pikepamjen per bukurine . Ndjehtesia , thjeshtesia , sinqeriteti dhe vetbesimi jane ato cka e bejne njeriun te vleresojne ate qe mund te jet e drejte . Te shohesh ate te brendshmen eshte nje menyre tjeter per te pare bukurine . Njerezit kane filluar te besojne we vetbesimi dhe bukuria jane te nderlidhura . Buzeqeshjet jane gjithmone te bukura sepse japin nje pikepamje krejt ndryshe , nje pikepamje mjaft terheqese se nenkupton qe bukuria i rrezon te gjitha epo mund te kete edhe ane na ndjehtesia e brendshme . Kot nuk thojne se buzeqeshja eshte ajo ca e zbukuron njerezit . Gjithcka ka anet e veta qofshin positive e qofshin negative . Sigurisht bukuria eshte subjektive , por gjithcka mjafton eshte vetebesimi dhe te jemi mendjehapur qe te arrijme te shohim te gjitha bukurine qe na rrethon cdo dite . Nuk do te thote se gjith duhet te jemi te bukur , sepse dikush eshte nga pamja e jashtme e dikush nga ana shpirterore . Por arsyeja pse gabojme ndonjehere eshte sepse ska njerez perfekt .
Entela Jushi
Share:

0 comments:

Post a Comment

---
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts