Ushqimet anti stresStresi është një simptomë nga e cila përftojmë shumë gjëra negative. Ai mund të na shtyjë të konsumojmë ushqime të shpejta dhe aspak të shëndetshme për organizmin tonë. Sipas dietologes së njohur Charlotte Watts, ka disa ushqime shumë të rëndësishme që na ndihmojnë të ulim nivelin e stresit dhe ato janë:

Frutat e pyllit

Manaferrat, boronicat, luleshtrydhet dhe të gjitha frutat e tjera të pyllit, ju mbrojnë nga mosplakja por në të njëjtën kohë ulin edhe nivelin e stresit në trupin tuaj. Ato ngrenë sasinë e sheqerit në trupin tuaj dhe për këtë fakt duhet ti konsumoni sa më shumë, sepse do të ndiheni të lumtur.

Raspberries, strawberries, blackberries and blueberries the best sweet choice if you feel you just have to have that dessert or sweet snack

Kamomili

Një çaj kamomili ju qetëson dhe ju bën të ndiheni shumë të relaksuar. Një çaj kamomili qetëson sistemin tuaj nervor, ndaj mos harroni ta konsumoni veçanërisht në mbrëmje.Çokollata e zezë

Nëse ndiheni fajtor që keni konsumuar një çokollatë, mos u ndjeni i tillë. 40 gram çokollatë në ditë është e këshillueshme, sepse lufton stresin.

Chocolate may release ‘beta endorphins’ in the brain that help us cope with stress. Look for raw chocolate such as cacao nibs or dark chocolate that’s at least 70 per cent cocoa

Frutat e thata

Arrat, bajamet, lajthitë, etj janë një tjetër ushqim që ju ndihmon në uljen e stresit. Duke qenë së këto fruta përmbajnë vitaminën B, magnez dhe zink këta përbërs janë faktorët numër një për të luftuar stresin në organizmin tuaj.
Share:

0 comments:

Post a Comment

ORION DIDO - ALDO KACORRI
provimetematures@gmail.com
Powered by Blogger.

Popular Posts